Różnice między Fullmetal Alchemist a Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Za pomocą Artur S. Poe /12 lutego 202112 lutego 2021

Hiromu Arakawy Fullmetal Alchemik manga stała się jedną z najbardziej znanych i najbardziej lubianych historii, jakie kiedykolwiek wyszły z Japonii. Oryginalna manga miała w sumie 27 tomów i została dwukrotnie zaadaptowana do serii anime – tak jak Fullmetal Alchemik i jako Fullmetal Alchemist: Bractwo . W dzisiejszym artykule porównamy dla Ciebie te dwie serie anime.

Różnice obejmują animację, ścieżkę dźwiękową, postacie i fabułę.

Fullmetal Alchemik jest Japończykiem shōnen seria manga napisana i zilustrowana przez Hiromu Arakawę. Opowiada historię braci Elric, którzy szukają sposobu, aby przywrócić swoje ciała do normy, tylko po to, by odkryć większy spisek, który zagraża całemu kontynentowi.Oryginalna manga zadebiutowała w 2001 roku i zakończyła się w 2010 roku po nagraniu 27 tomów, stając się jedną z najpopularniejszych mang na świecie. Został on zaadaptowany na dwie serie anime i film akcji na żywo. Istnieje również kilka gier wideo opartych na serii.

Teraz, gdy już przedstawiliśmy Wam właściwe wprowadzenie, omówimy bardziej szczegółowo temat dzisiejszego artykułu.

Spis treści pokazać Fullmetal Alchemist – wprowadzenie Różnice między Fullmetal Alchemist a Fullmetal Alchemist: Brotherhood 1. Animacja 2. Ścieżka dźwiękowa 3. Postacie 4. Działka Fullmetal Alchemist & Fullmetal Alchemist: Bractwo, które jest lepsze

Fullmetal Alchemik - wstęp

Fullmetal Alchemik (Japoński: Hepburn: Hagane no Renkinjutsushi oświetlony. Alchemist of Steel) to popularna japońska seria shōnen manga napisana i zilustrowana przez Hiromu Arakawę, jak już wspomnieliśmy powyżej.

Manga była początkowo w odcinkach między lipcem 2001 a czerwcem 2010; wydawca zebrał później wszystkie poszczególne rozdziały w łącznie dwudziestu siedmiu tankōbon wolumeny.

Akcja mangi toczy się w fikcyjnym kraju o nazwie Amestris, w steampunkowym świecie, który był stylizowany przede wszystkim na europejską rewolucję przemysłową. W tym fikcyjnym wszechświecie alchemia jest jedną z zaawansowanych naturalnych technik, które obracają się wokół naukowych praw równoważnej wymiany. Pod względem gatunkowym manga jest zwykle klasyfikowana jako steampunk i mroczna fantazja.

Historia opowiada o braciach Edwardzie i Alphonse Elricach, wychowanych przez matkę w odległej wiosce Resembool.

Ich ojciec, znany i bardzo utalentowany alchemik, porzucił rodzinę, gdy chłopcy byli jeszcze młodzi; w dzieciństwie bracia zaczęli wykazywać zamiłowanie do alchemii i zaciekawili się jej sekretami.

Po śmierci matki Trishy chłopcy podróżowali po swoim steampunkowym świecie, aby rozwijać swoją wiedzę alchemiczną pod okiem nauczycielki Izumi Curtis.

Po powrocie do domu oboje postanawiają spróbować przywrócić zmarłą matkę do życia za pomocą alchemii. Jednakże, ponieważ ludzka transmutacja jest tematem tabu, praktycznie niemożliwe jest jej prawidłowe wykonanie.

W fiasku, które nastąpiło, ciało Ala zostało całkowicie zniszczone, a Ed stracił lewą nogę. W ostatniej próbie utrzymania brata przy życiu, Edward poświęca prawą rękę, aby przywrócić duszę Ala i umieszcza ją w pobliskiej zbroi; Edward później otrzymał protezy kończyn.

Po tym incydencie bracia postanawiają spalić swój dom i udać się do stolicy, aby zostać sankcjonowanymi przez rząd Państwowymi Alchemikami.

Po zdaniu egzaminu Edward otrzymuje od wojska przydomek Fullmetal Alchemist, a bracia rozpoczynają poszukiwanie odzyskania pełnych ciał przez legendarny Kamień Filozoficzny.

Po drodze odkrywają głęboki spisek rządowy mający na celu ukrycie prawdziwej natury Kamienia Filozoficznego, który obejmuje homunculusy, alchemików sąsiedniego narodu Xing, okaleczonego człowieka z rozdartego wojną narodu Ishval oraz przeszłość ich własnego ojca .

Różnice między Fullmetal Alchemist a Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Tak daleko jak Fullmetal Alchemik oraz Fullmetal Alchemist: Bractwo są zainteresowani, to w zasadzie to samo anime, ale z kilkoma ważnymi różnicami. Więc nie, Brotherhood nie jest kontynuacją oryginalnego anime, ale raczej kolejną adaptacją z kilkoma kluczowymi różnicami, które zbadamy i przeanalizujemy w kolejnych akapitach. Więc chodźmy:

1. Animacja

Oryginalne anime miało solidną animację. Kolory zostały doskonale dobrane i wykonane, tła ładne, a rysunki ogólne świetne. Walki też były odpowiednio dynamiczne, a cała animacja była naprawdę na bardzo, bardzo wysokim poziomie. Głównym problemem była stosunkowo duża liczba fotosów obecnych w anime, ale nawet to nie było – cóż, nie do końca – wielkim problemem.

Seriale anime są znane z tego, że nie są spójne z dobrą animacją, zwłaszcza po zmianie studia produkcyjnego po pewnym czasie. Braterstwo został na szczęście wyprodukowany również przez studio BONES, to samo studio, które dało nam świetną animację w 2003 roku. I BONES zachował swoją reputację jako Braterstwo był jeszcze lepszy, jeśli chodzi o animację. Wszystkie rzeczy, które działały dobrze w oryginalnej serii, zostały zachowane, ale tła były lepiej animowane, a efekt gadającej głowy został w większości wyeliminowany w całej serii.

Tak więc, chociaż różnice w animacji nie są tak duże, możemy tak powiedzieć Braterstwo zapewniła nam lepszą i ulepszoną animację niż oryginalna seria.

2. Ścieżka dźwiękowa

Ścieżka dźwiękowa była naprawdę mocnym elementem oryginalnej serii. Zarówno anime, jak i jego sequel zawierały piękną i zapadającą w pamięć ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Michiru Ōshimę. Najbardziej znaną kompozycją jest bez wątpienia Bratja, która była wielokrotnie grana w oryginalnej serii – jako wersja wokalna, solo na skrzypcach i fortepianie. Bratja jest dziś uważana za jedną z najwspanialszych kompozycji anime w historii. Braterstwo , z drugiej strony, nigdy nie wyprodukował tak zapadającej w pamięć kompozycji, jak oryginalna seria, ale ścieżka dźwiękowa, skomponowana przez Akirę Senju, wciąż była piękna i całkiem przyjemna, jeśli o nas pytasz. Podczas czytania ciesz się Bratją:

Jeśli chodzi o piosenki otwierające i kończące, każda seria miała swoje oryginalne piosenki. Piosenki, wraz z ich wykonawcami i odcinkami, w których zostały wykorzystane, w oryginalnej serii to:

Piosenki otwierające:

 1. Melissa przez Porno Graffiti (odcinki 1-13)
 2. READY STEADY GO autorstwa L’Arc-en-Ciel (odcinki 14-25)
 3. Cofnij przez Cool Joke (odcinki 26-41)
 4. Przepisanie przez azjatyckie pokolenie Kung Fu (odcinki 42-51)

Utwory na zakończenie:

 1. Kesenai Tsumi (nieusuwalny grzech) Nana Kitada (odcinki 2-13)
 2. Tobira no Muko he (Po drugiej stronie drzwi) YELLOW Generation (odcinki 14-25)
 3. Ojczyzna – Crystal Kay (odcinki 26-41)
 4. Odcinki 42-50

Wszystko to zmieniło się podczas Braterstwo , który zawierał również trzy wstawki, coś, czego nie było w oryginalnym anime. Piosenki były:

Piosenki otwierające:

 1. Ponownie przez YUI (odcinki 1-14)
 2. Hologram autorstwa Nico dotyka ścian (odcinki 15-26)
 3. Golden Time Lover autorstwa Sukima Switch (odcinki 27-38)
 4. Okres wg CHEMII (odcinki 39-50)
 5. Deszcz według SID (odcinki 51-60 i 62)

Utwory na zakończenie:

 1. 嘘 – Uso (Kłamstwo) przez SID (odcinki 1-14)
 2. Let it Out, Miho Fukuhara (odcinki 15-26)
 3. Tsunai Da Te (Związane ręce) autorstwa Lil’B (odcinki 27-38)
 4. Shunkan SENTIMENTAL (Moment sentymentalny) przez SCANDAL (odcinki 39-50)
 5. RAY OF LIGHT reż. Shoko Nakagawa (odcinki 51-62)
 6. Deszcz przez SID (odcinek 63)
 7. Odcinek 64. Hologram autorstwa NICO dotyka ściany

Wstaw utwory:

 1. Odcinek 27, Miho Fukuhara, Let it Out
 2. Deszcz według SID (odcinki 52 i 61)
 3. RAY OF LIGHT, Shoko Nakagawa (odcinek 64)

Zanim przejdziesz dalej, oto 4tenpiosenka OP z Braterstwo dla Twojej przyjemności:

3. Postacie

Ściśle rzecz biorąc, istnieje duża liczba różnic między tymi dwiema seriami. Fullmetal Alchemik podążyła za mangą Arakawy w pierwszej połowie, po czym poszła własną drogą i stała się bardziej oryginalna.

Wynika to w dużej mierze z faktu, że oryginalna manga nie została ukończona, gdy anime zostało wyemitowane, a scenarzyści nie mieli dużo materiału do pracy, więc stali się kreatywni.

Doprowadziło to do tego, że niektóre postacie drugoplanowe były bardziej eksplorowane w drugiej połowie anime, podczas gdy inne – które pojawiły się później w mandze – nigdy nie pojawiły się w serialu. W tym aspekcie Braterstwo , który był następcą oryginalnej mangi, był dokładniejszy pod względem wprowadzania i rozwoju postaci.

Duża zmiana została dokonana w homunculusach, głównych złoczyńcach całej serii. Każdy homunkulus został nazwany po jednym z siedmiu grzechów głównych.

W obu seriach anime Lust, Gluttony i Envy pozostają zasadniczo takie same i wierne mandze, z wyjątkiem tego, że Lust jest głównym antagonistą w oryginalnej serii i ma znacznie rozszerzoną rolę, podczas gdy w Braterstwo , Lust jest pierwszym z homunculusów, który umrze.

Jednak inne homunculusy – Pride, Wrath, Sloth i Envy – są zupełnie inne. w Braterstwo , Wrath to Fuhrer Bradley, podczas gdy Pride jest jego synem. Jednak w oryginalnym anime Bradley to w rzeczywistości Pride.

Wrath był nieudaną transmutacją mentorki Eda i Ala, Izumi, w oryginalnym anime, podczas gdy Greed został stworzony przez mentora Izumi. Prawdopodobnie najbardziej zaskakujący ze wszystkich jest Sloth, który w oryginale jest w rzeczywistości matką Eda i Ala, Trishą. Tego oczywiście nie trzymano Braterstwo .

Wszystkie te różnice zmieniły sposób tworzenia homunculusów w obu seriach. w Braterstwo a oryginalna manga, wszystkie homunculusy są tworzone przez Ojca, prawdziwego antagonistę serii.

Jednak w oryginalnej serii Homunkulus powstaje z nieudanej ludzkiej transmutacji, którą odkrył Dante.

Oprócz tego, ponieważ każdy homunculus jest w rzeczywistości odtworzeniem poprzedniego człowieka, kiedy Homunculus wchodzi w kontakt z resztkami ich dawnych postaci z oryginalnej serii, są one wyjątkowo wrażliwe.

Istnieją również inne mniejsze różnice rozsiane po dwóch seriach, ale wymienienie absolutnie wszystkich z nich zajęłoby zbyt dużo czasu, więc podsumujemy to ostatnią istotną różnicą – ostatnim złoczyńcą.

Mianowicie, Dante i Ojciec mają powiązania z Hohenheimem, przy czym Dante jest byłym nieśmiertelnym kochankiem ojca Braci Elric, podczas gdy Ojciec jest związany z jego pochodzeniem jako alchemik i nieśmiertelny.

Podczas gdy Ojciec tworzy homunculusy, Dante po prostu natyka się na nich w oryginalnej serii. Ich plany są inne, a ponieważ serial staje się coraz bardziej skoncentrowany na ich celach i pragnieniach, wątki dalej się dzielą.

4. Działka

Ostatnią zasadniczą różnicą między tymi dwiema seriami są ich fabuły. Mianowicie, ze względu na to, że producentom oryginalnego anime w pewnym momencie zabrakło materiału z mangi, postanowili kontynuować serial, ale scenarzyści stworzyli całkowicie oryginalną fabułę dla pozostałych odcinków.

Z drugiej strony, Braterstwo był w stanie śledzić mangę i zakończył bieg z mangą, co pozwoliło mu w pełni dostosować oryginalną historię Arakawy, bez wymyślania rzeczy po drodze.

Powiedziawszy to, musimy stwierdzić, że pierwsze 26 odcinków oryginalnego anime i pierwsze 10 odcinków Braterstwo są całkowicie identyczne pod względem fabuły, ponieważ dostosowują mangę do momentu śmierci Maes Hughes.

Potem oryginalna manga poszła własną drogą z oryginalną fabułą, podczas gdy Braterstwo kontynuował adaptację historii Arakawy tak, jak została przedstawiona w mandze.

Oryginalne anime opierało się w dużej mierze na klifach i chociaż duża część była oryginalna, zawierało bardzo mało wypełniaczy.

Braterstwo to zupełnie inne doświadczenie dla tych, którzy widzieli oryginalną serię anime, ale nie czytali mangi.

Czemu? Po prostu dlatego, że historia Arakawy różni się od historii oryginalnego anime. W tym aspekcie zobaczysz wiele znajomych twarzy i sytuacji, ale w zupełnie innym kontekście, co może być nieco mylące.

Jeśli chodzi o zakończenia, zakończenie Braterstwo wierna oryginalnej mandze, chwalona była za autentyczność i epicki charakter.

Z drugiej strony zakończenie oryginalnego anime jest najczęściej cytowane jako jego najgorsza część, z recenzjami od okropnych do dziwacznych. Oryginalne anime faktycznie kończy się wraz z filmem Zdobywca Szambali , co jest – naszym zdaniem – dość dziwne.

Mianowicie, Ed zostaje wysłany w alternatywny wymiar podobny do naszego, gdzie próbuje przetrwać w fikcyjnej wersji nazistowskich Niemiec, podczas gdy inne postacie próbują go znaleźć.

W końcówce pojawia się wiele postaci rozsianych po wymiarach, co wywołało spore zamieszanie wśród fanów, nową transformację Greeda i epizod Hitlera. Bo czemu nie.

Fullmetal Alchemist & Fullmetal Alchemist: Bractwo, które jest lepsze

Jak widać, różnice nie są tak liczne, ale są duże, jeśli chodzi o narrację.

Braterstwo byłby lepszym wyborem, jeśli zapytasz nas, ponieważ wiernie dostosowuje mangę Arakawy i przedstawia historię tak, jak miała być opowiedziana; z pewnością tej iteracji może brakować oryginalności, ale ludzie nie zawsze lubią, gdy rzeczy są drastycznie różne.

A w pierwszej serii są one – Fullmetal Alchemik w drugiej połowie ma całkowicie oryginalną narrację, która może być myląca i nie dla wszystkich przemawiająca. To oczywiście tylko nasza opinia i możesz obejrzeć oba, jeśli wolisz.

I to wszystko na dzisiaj. Mamy nadzieję, że czytając to, dobrze się bawiłeś i że pomogliśmy Ci rozwiązać ten dylemat. Do zobaczenia następnym razem i nie zapomnij nas śledzić!

O Nas

Aktualności Kinowe, Seria, Komiksy, Anime, Gry