Doktor Who nakaz oglądania? Kompletny przewodnik (z filmami)

Za pomocą Hrvoje Milaković /16 maja 202116 maja 2021

Dzięki programowi, który ma prawie 60 lat i ma ponad 800 odcinków oraz dodatkowe filmy i spin-offy, łatwo się w tym wszystkim zgubić. Wielu nowych obserwatorów trochę się onieśmiela, gdy dowiadują się, jak długi jest program. Więc jaki jest najlepszy porządek oglądania Doctor Who?

Najlepszą kolejnością zegarków jest po prostu śledzenie serii w momencie, gdy zostały wydane i wypełnienie ich innymi właściwościami, wyprodukowanymi przez BBC.

Jeśli chcesz dostać się do tej serii, musisz wziąć pod uwagę wiele rzeczy, decydując o tym, jak ją obejrzeć. W tym artykule przedstawimy najlepszą kolejność zegarków, która obejmuje fabułę mailową, BBC i inne spin-offy, a także filmy.Spis treści pokazać Doktor Who Order of Watching Pierwszy lekarz Drugi lekarz Trzeci Doktor Czwarty lekarz Piąty lekarz Szósty Doktor Siódmy Doktor Ósmy Doktor Dziewiąty Doktor Dziesiąty lekarz Jedenasty lekarz Dwunasty Doktor Trzynasty Doktor Inni

Doktor Who Order of Watching

Pierwszy lekarz

Powinieneś rozpocząć swoją podróż Doctor Who z pierwszym Doktorem. Obejmuje pierwsze trzy serie i pierwsze dwa odcinki czwartej serii.

Podczas tej serii poznajemy oryginalne wcielenie Doktora. Historia opowiada o podróży ostatniego Władcy Czasu we Wszechświecie. Seria przedstawia najbardziej kultowych złoczyńców, Dalekowie .

Pierwszy Doktor jest bez wątpienia świetny, do tego stopnia, że ​​nawet fakt, że ten fragment serialu ma ponad pół dekady, nie wpływa na występ. Należy jednak pamiętać, że z biegiem czasu idea Doktora zmienia się dość mocno.

Pierwszy Doktor i można go opisać jako przeciwieństwo wszystkiego, czym Doktor wydaje się być dzisiaj, ponieważ jest zrzędliwy i protekcjonalny, nawet będąc zimnym.

Pomimo braku empatii dla ludzkości, był bardzo popularny i czerpał duże korzyści z dobrego pisania i produkcji w tamtych czasach. Udaje mu się nawet zostawić nam ciepłe przesłanie, zanim zostanie zregenerowany.

Chociaż serial już się skończył, zanim wskoczysz do biegu Patricka Troughtona jako Doktora, powinieneś zobaczyć dwa niezależnie wyprodukowane filmy; Doctor Who and the Daleks and Daleks-Invasion Earth: 2150 AD, ponieważ tutaj łączą się najlepiej, ale możesz je pominąć, ponieważ nie są oficjalnymi właściwościami BBC.

Zanim przejdziesz dalej, powinieneś także obejrzeć film Przygodę w przestrzeni i czasie, wydany w 2013 roku, opowiadający o Pierwszym Doktorze granym przez ulubionego woźnego Hogwartu, Davida Bradleya.

Drugi lekarz

Drugi Doktor przechodzi przez czwartą, piątą i szóstą serię. Jest dość kontrastem ze swoim poprzednikiem, ponieważ Patrick Troughton przedstawił lekarza o znacznie lżejszym sercu.

W porównaniu do swojej poprzedniej inkarnacji, Drugi Doktor wydaje się bardziej słodkim starcem niż Pierwszym Doktorem. Pomogło to w ustanowieniu Doktora jako pomocnej i uzdrawiającej postaci we Wszechświecie, idea, która od tego momentu jest bardzo obecna w serii.

Seria zagłębia się w bardziej ciemną stronę Doktora, który teraz manipuluje swoimi wrogami i używa swoich towarzyszy jako broni. Pomimo tej eksploracji, Drugi Doktor pozostaje jedną z najweselszych i najgłupszych wersji w serii.

Ta seria to miejsce, w którym powstał Doctor Who, jakim go znamy. Podczas tej serii po raz pierwszy zapoznaliśmy się ze śrubokrętem dźwiękowym, który wtedy był prawdziwym śrubokrętem, a nie deus ex machina dla pisarzy, którym jest dzisiaj.

Aktorstwo w tej części spektaklu, jak i wszystko inne, jest bardzo dobre. To była seria, która albo stworzyła, albo zepsuła show. Na szczęście niesamowita wydajność Troughtona dowiodła, że ​​mechanizm regeneracji rzeczywiście może działać i pomagać w budowaniu istniejącej serii przy każdej regeneracji.

Trzeci Doktor

Trzeci Doktor był obecny w serialu od siódmej serii do końca jedenastej serii. W jego rolę wcielił się Jon Pertwee. Chociaż seria zawiera trochę głupiego podejścia do fabuły, które zostało ustalone w poprzedniej serii, nowa seria jest znacznie bardziej zorientowana na akcję i nieco szybsza.

Głównym wątkiem jest teraz, gdy Doktor utknął na Ziemi i pracuje jako naukowiec, w przeciwieństwie do kosmicznych przygód, które miały miejsce przed nim. Wygnanie było przedstawiane jako kara z jego rodzaju i służyło jako zgrabny sposób na obejście ograniczeń produkcyjnych.

W całej serii lekarz przezwycięża to i powraca do bardziej typowej fabuły zorientowanej na eksplorację czasu i kosmosu.

Może się to wydawać nudną konfiguracją do serialu science fiction z założeniem Doctora Who, dobre pisanie sprawia, że ​​ten bieg jest niezwykle interesujący. Ta wersja Doktora jest pokazana jako o wiele bardziej inteligentna i gotowa do akcji, dzięki czemu idealnie pasuje do jego nowo wprowadzonego złoczyńcy, Mistrza.

Czwarty lekarz

Czwarty Doktor, grany przez Toma Bakera, miał najdłuższy bieg w historii serialu, trwający przez siedem kolejnych sezonów, zanim został zastąpiony w dziewiętnastym serialu.

To nie przypadek, ponieważ jest często określany jako ulubieniec fanów, tak bardzo, że aktor dostał nawet mały epizod w Dniu Doktora. Poza tym w niektórych krajach, takich jak Stany Zjednoczone i Włochy, gdzie serial Classic Who w większości nie był emitowany, Czwarty Doktor jakoś zdołał dostać się do programu telewizyjnego.

Ta interpretacja Doktora jest nieco ekscentryczna i komiczna, co czyni Czwartego Doktora ikoną kultury, jaką jest dzisiaj.

Interpretacja Doktora według Barkera jest prawdopodobnie najbardziej unikatową jak dotąd wersją. Jednym z centralnych punktów tego biegu jest konflikt z Daleksem, który dobrze sprawdza się w tym wcieleniu Doktora, ponieważ kontrastują ze sobą, co stanowi potencjalnie najlepszą dynamikę Doktora w całym serialu.

Zanim przejdziesz dalej, powinieneś obejrzeć jeden odcinek serialu wyprodukowanego przez BBC, K9 & Company. Miał to być cały spin-off show, który podąża za towarzyszką Doctora K9 i Sarah Jane Smith, ale ostatecznie pomysł został porzucony i został zredukowany do jednego odcinka specjalnego.

Piąty lekarz

Peter Davidson zagrał piąte wcielenie Doktora w dziewiętnastym, dwudziestym i prawie we wszystkich dwudziestych seriach. Ta wersja Doktora była wtedy najmłodszą z serii.

Seria postanowiła odejść od występu podanego w poprzedniej serii, aby uniknąć rozczarowania. Prawie wszystkie głupie elementy zostały usunięte z serii, a ówczesny producent John Nathan-Turner naciskał na bardziej dokładne naukowe podejście do historii.

Sam Doktor przeszedł pewną zmianę, zastępując pewnego siebie i nieco komicznego Doktora Bakera poważniejszym,

Podatny i niezdecydowany. Chociaż ten portret był zmianą w stosunku do wszystkich poprzednich, fani wydają się to kochać, szczególnie pod koniec biegu Davidsona, kiedy doszedł do siebie.

Zanim przejdziesz dalej, obejrzyj specjalny odcinek zatytułowany Pięciu Doktorów, w którym znajdują się wszystkie poprzednie wcielenia Doktora, walczącego ze swoimi szanowanymi wrogami w Strefie Śmierci na Gallifrey.

Szósty Doktor

Szóstego Doktora, prawdopodobnie najbardziej zapadającego w pamięć wizualnie ze względu na jego kolorowe wybory w zakresie ubioru, gra Colin Baker. Wcielił się w Doktora przez stosunkowo krótki okres, czyli dwudziesty drugi i dwudziesty trzeci sezon.

To jest moment, w którym seria powoli zaczyna tracić na jakości. Jednym z głównych powodów jest to, że serial wyszedł w połowie sezonu na ponad rok w 1985 roku.

Postać samego Doktora stała się bardziej arogancka, co jest jednym z powodów, dla których wielu fanów uważa to za najgorszą wersję Doktora w całej serii. Ta nowa postać starała się być bezczelna i raczej wyszła jako irytująca i niestety cecha ta jest obecna od pierwszych linii.

Inną nie do polubienia cechą jest to, że głupota poprzednich Doktorów przejawiana przez ich osobowość została zastąpiona i raczej pokazana przez przesadne wybory garderoby.

W tym miejscu Doktor wydaje się tracić swoje ogólne wyobrażenie o sobie, ponieważ dosłownie próbuje udusić jednego ze swoich towarzyszy. Pisarze prawdopodobnie wybierali ciemniejszą wersję Doktora, jednak jasne jest, że bardzo tęsknią za tym znakiem.

Siódmy Doktor

Siódmy Doktor został przedstawiony przez Sylvester McCoy od dwudziestego czwartego do dwudziestego szóstego serialu. To nowe wcielenie oznaczało powrót do bardziej klasycznej wersji Doktora ze względu na luz, jaki spotkała poprzednia wersja.

Pomimo ogromnej poprawy możliwości technologicznych w latach osiemdziesiątych, Doktor Who wydawał się być tak stabilny jak zawsze był. Było to częściowo spowodowane zmniejszonym budżetem ze względu na zmniejszoną popularność serialu w tym momencie, co z kolei spowodowało najbardziej leniwe pisanie w całej serii.

Chociaż sam Doktor był bardzo lubiany, a Sylvester McCoy świetnie sobie radzi, przedstawiając go jako Doktora, którego znamy i kochamy, wszystko schodzi na dalszy plan ze względu na czasami słabe pisarstwo.

Częścią tego, dlaczego ten program jest tak dobry, jest to, że zawsze były ogromne stawki, ale nowa wersja Doktora została napisana tak przytłoczona i stale kontrolowana, że ​​serial traci wszelką dynamikę, jaką miał.

Inną rzeczą, która niepokoi większość widzów, jest to, że nowy, chcąc zdystansować się od poprzedniego Doktora, był przesadnie artystyczny i kampowy, co zdecydowanie bawi widzów, ale też wypada jako przesadnie teatralny.

Zanim przejdziesz do następnego wcielenia Doktora, powinieneś obejrzeć charytatywny crossover pomiędzy Doctorem Who i inną popularną brytyjską telewizją, o nazwie EastEnders, który został zatytułowany Dimensions w czasie i śledził wszystkich Doktorów od trzeciego wcielenia.

Ósmy Doktor

Ósmy Doktor, grany przez Paula McGanna, miał najkrótszy ekranowy krawat, odkąd pojawił się tylko raz, podczas filmu, który miał przywrócić serialowi jego dawną świetność.

Chociaż miał krótką metę i był nieco zwesternizowany przed premierą filmu, Eight Doctor jest w rzeczywistości bardzo dobrym. Przedstawiał lekarza, którego znamy ogólnie.

Tam, gdzie Paul McGann błyszczy najbardziej, jest w rzeczywistości jednym z najlepszych mini-odcinków, jakie wyprodukował serial. Wraca do spektaklu bez wysiłku i prezentuje inne spojrzenie na Doktora, takie, w którym wciąż jest głupią i dowcipną osobą, którą znamy, po prostu starając się zrobić coś dobrego, ale z naciskiem na to, że wciąż był trochę wojowniczy -rozdarty, co jest prawdopodobnie jednym z najlepszych kątów patrzenia na Doktora, który w dużej mierze pozostaje niezbadany.

Poza jego filmem i mini-odcinkiem, ta wersja Doktora jest najbardziej popularna w przypadku dramatów audio, które w przeciwieństwie do innych mediów, w których występuje, zostały bardzo dobrze przyjęte.

Dziewiąty Doktor

W tym momencie dotarliśmy do nowoczesnej serii. Ważne zadanie ożywienia serialu i uczynienia go tak popularnym, jak kiedyś, spadło na Christophera Ecclestona.

Pomimo ogromnego zadania polegającego na tym, aby wszystko było idealne, Eccleston rzeczywiście świetnie sobie radzi, przedstawiając Doktora. Jego portret jest idealnym połączeniem głupiego Doktora, którego wszyscy znamy, z niezbadaną ideą konsekwencji zniszczenia dwóch oddzielnych przypraw, z których jedna jest jego własna, jakie miałoby dla Doktora.

Chociaż najczęstszym sposobem pokazywania, że ​​Doktor nie jest w rzeczywistości człowiekiem, jest sprawianie, że jest niekomfortowy społecznie, tym razem w serialu przyjęto inne podejście, podkreślając to poprzez ogromną moc Doktora i jego własny strach przed nim.

Można śmiało powiedzieć, że fantastyczne wykonanie zdziałało cuda, aby przywrócić teraz bardziej dopracowany show nowej publiczności i przywrócić mu dawną świetność.

Pomimo tego, że nowe wcielenie jest urocze, a nowa seria jest hitem, Eccleston odszedł po zaledwie jednym sezonie.

Dziesiąty lekarz

Chociaż Eccleston odszedł, został zastąpiony przez innego utalentowanego aktora, Davida Tennanta, który powołał do życia wersję Doktora z prawdopodobnie największym dziedzictwem ze wszystkich.

Tennant’s Doctor jest punktem wyjścia dla wielu nowych fanów i jasne jest, dlaczego. Kontynuował portret niemal ludzkiego Doktora, który nieco subtelniej pokazuje swoją obcą stronę.

Pisanie jest niesamowite i oprócz wielu nowych przygód i wątków fabularnych, seria przywraca większość starych wrogów Doktora, takich jak Dalekowie, a nawet sam Mistrz.

Późniejszy czarny charakter, choć ciekawa postać w każdym wcieleniu, wznosi się na zupełnie nowy poziom, ze względu na niesamowitą dynamikę między Tennantem i Johnem Simmem.

Oprócz niezapomnianych wrogów, dziesiąty Doktor ma również mnóstwo interesujących towarzyszy, do tego stopnia, że ​​niektórzy z nich mają nawet własne pokazy spin-off.

Jeśli lubisz towarzyszyć zarówno seria Torchwood, jak i przygody Sary Jane, chronologicznie należą do serii dziesiątego Doktora, więc nie wahaj się ich sprawdzić.

Nie ma powodu do paniki, jeśli chcesz zobaczyć więcej wersji Doktora Davida Tennanta, w jego serii jest kilka specjalnych odcinków, takich jak Uciekająca panna młoda.

Jedenasty lekarz

Jedenasty Doktor jest przedstawiany przez Matta Smitha w seriach od piątej do siódmej. Nowy Doktor kontynuował niesamowitą grę aktorską i produkcję, przyciągając do serialu jeszcze więcej ludzi. Pisanie staje się trochę kiepskie po drugim sezonie, ale niesamowite występy udaje się to ukryć.

Zanim przejdziesz do następnego Doktora, powinieneś obejrzeć specjalny odcinek zatytułowany The Day of the Doctor, który śledzi zarówno dziesiątego, jak i jedenastego Doktora w ich przygodzie.

Dwunasty Doktor

Zaraz po obejrzeniu programu specjalnego możesz kontynuować z Doktorem Petera Capaldiego. Wydaje się, że to był moment, w którym serial znów zaczął tracić na jakości, głównie ze względu na sposób, w jaki został napisany Doktor. Jednak Peter Capaldi daje nam świetny występ pomimo tego problemu z pisaniem i tworzy niektóre z najbardziej pamiętnych momentów współczesnego serialu, takie jak rozmowa z Davrosem.

W tym momencie można było również obejrzeć lekcję, kolejny spin-off BBC w Coal Hill Academy, powtarzającą się lokalizację serialu, i podąża za grupą studentów, którym lekarz zlecił radzenie sobie z zagrożeniami ze strony obcych.

Trzynasty Doktor

Wreszcie jesteśmy na końcu serii z ostatnim Doktorem granym przez Jodie Whitaker. Wcieliła się w rolę Doktora w specjalnym odcinku ostatniej serii, zatytułowanej Twice on the time, i nadal trzyma go w momencie pisania tego artykułu. Wystąpiła także w interaktywnej grze wideo Doctor Who: The Edge Of Time, która pozwala graczowi przejść na własną przygodę typu Doctor Who.

Inni

Seria zawiera również kilka filmów, które nie mają żadnych wskazówek, które pomogłyby nam określić, gdzie w serii mają miejsce. Najlepszym podejściem do tych filmów jest oglądanie ich na końcu lub kiedy chcesz zrobić sobie przerwę od głównej serii.

Większość z nich była bezpośrednio wydana na DVD. Do tej grupy należy film DR Petera Cushinga. Who and the Daleks, spin-off Wartime Reeltime Pictures, Zygon: When Being You Just Isn Enough, nieoficjalny spin-off Cyberon, niezależnie wyprodukował Shakedown: Return of the Sontarans, film dokumentalny o Dalekach, Dalemkmania i Comic Relief's Red Specjalny Dzień Nosa Doctor Who: The Curse of Fatal Death, z udziałem Rowana Atkinsona.

O Nas

Aktualności Kinowe, Seria, Komiksy, Anime, Gry