Czy manifest jest oparty na prawdziwej historii? Czy to może być prawdziwe?

Za pomocą Hrvoje Milaković /1 października 20211 października 2021

Manifest to spektakl, który opiera się na tajemniczym zniknięciu (i późniejszym ponownym pojawieniu się) lotu 370 Malaysian Airlines. Pomimo obecności kilku fantastycznych elementów, wielu widzów zastanawiało się, czy Manifest jest oparty na faktach. Czy więc Manifest jest oparty na prawdziwej historii i czy może być prawdziwy?

Spektakl „Mainifest” nie opiera się na żadnych rzeczywistych wydarzeniach. Według wywiadu SyFy Wire z twórcą Manifest, Jeffem Rake'em, przyznał, że wpadł na pomysł Manifest około dekadę przed zniknięciem MH370. Okazuje się, że historia została zainspirowana aspektami rodzinnymi, a nie skazanym na zagładę lotem Malezji.

Chociaż Jeff Rake naprawdę wymyślił koncepcję wiele lat wcześniej, twierdził, że seria została zainspirowana stratą Lot linii Malaysia Airlines 370 , który był katalizatorem, który umożliwił realizację filmu, ponieważ nikt nie rozważał nakręcenia serialu przed incydentem. Będąc wielkim fanem Manifestu i trzymanym przez te same pytania co Ty, czytaj dalej, kiedy dzielę się z Tobą więcej o programie „Manifest” i czy jest on oparty na tajemnicach zniknięcia MH370.Spis treści pokazać O czym jest Manifest Story? Czy manifest jest oparty na prawdziwej historii? Co się stało z lotem 370 Malaysia Airlines? Jak wypada porównanie programu telewizyjnego z historią z życia wziętą?

O czym jest Manifest Story?

Pomimo obecności kilku fantastycznych elementów, wielu widzów zastanawiało się, czy Manifest jest oparty na faktach. Założeniem serialu jest tajemnicze zniknięcie (i późniejsze ponowne pojawienie się) komercyjnego samolotu.

Załoga i pasażerowie odetchnęli z ulgą, gdy Montego Air Journey 828 przybyło bezpiecznie po wyboistym, ale normalnym locie. Jednak w ciągu tych kilku godzin świat w wieku pięciu lat – a ich przyjaciele, rodziny i współpracownicy, opłakując stratę, porzucili nadzieję i poszli dalej. Teraz, gdy napotkali coś nie do pomyślenia, wszyscy dostają drugą szansę.

Jednak gdy ich nowe okoliczności stają się oczywiste, głębsza tajemnica zaczyna się ujawniać, a niektórzy powracający pasażerowie szybko zdają sobie sprawę, że mogli być przeznaczeni na coś większego, niż kiedykolwiek sobie wyobrażali.

Niezwykła dramatyzacja w NBC śledzi pasażerów w samolocie, który w tajemniczy sposób znika na pięć lat, po czym pojawia się ponownie ze wszystkimi na pokładzie. Załoga jest zakłopotana, gdy odkrywa, że ​​planeta, a także bliscy, których pozostawili, spędzili poprzednie pięć lat, zakładając, że naprawdę nie żyją.

Wraz z próbą dostosowania się do ich surowej, zupełnie nowej rzeczywistości, podróżnicy napotykają czynności jasnowidzenia zwane powołaniami, które skłaniają ich do podejmowania pomocnych, a także odważnych działań. Dlaczego jednak w ogóle uciekli? Skąd pochodzą te połączenia? I, co może ważniejsze, w jakim celu?

Serial nie rozwiązał jeszcze żadnego z tych obaw, a także może nigdy nie uzyskać okazji, biorąc pod uwagę, że NBC odwołało Manifest. Jednak twórcy serii zostali stworzeni, aby zapewnić fanom Manifest zamknięcie w jakiś sposób, kształt lub formę.

Jedno pytanie, na które można uzyskać bardziej ostateczną odpowiedź, dotyczy tego, czy narracja serii opiera się na prawdziwej historii. Oczywiście istnieje prawdziwe święto, z którym seria ma silny związek.

Czy manifest jest oparty na prawdziwej historii?

Manifest nie jest oparty na prawdziwej historii, ale ma silny związek z niewyjaśnionym zniknięciem lotu 370 Malaysian Airlines, który zdezorientował miliony ludzi, gdy pojawiła się wiadomość w marcu 2014 roku. W samolocie było 227 pasażerów i 12 pracowników od Kuala Lumpur do Pekinu, których nigdy więcej nie widziano. Pomimo wysiłków mających na celu zlokalizowanie ocalałych i odkrycie, co spowodowało, że odrzutowiec zboczył z trasy i rozbił się, urzędnicy odzyskali tylko szczątki.

Według wywiadu SyFy z twórcą serialu Jeffem Rake'em, Manifest powstał w odpowiedzi na zniknięcie pasażerów lotu 370 Malaysia Airlines w marcu 2014 roku. Tragedia Malaysian Airlines i wynikające z niej pytania opinii publicznej i mediów wydają się być powiązane z narracją Manifestu.

Jeff Rake twierdził, że seria została zainspirowana utratą lotu Malaysia Airlines Flight 370, chociaż naprawdę wymyślił tę koncepcję wiele lat wcześniej. Prowizja wyjaśniona:

Ten lot odgrywa kluczową rolę w mojej historii, ale prawda jest taka, że ​​pomyślałem o tym pomyśle prawie dziesięć lat temu. Jechaliśmy z rodziną minivanem do Wielkiego Kanionu, myśląc o rodzinie, wspólnotach, rozłące. Uderzył mnie wielki pomysł, rozrzuciłem go, nikt tego nie chciał.

[I] potem, siedem lat później, zdarzyły się linie lotnicze Malaysian Airlines i nagle mój szalony pomysł stał się trochę bardziej realny, trochę bardziej możliwy do odniesienia, w kontekście Malaysian Air, nagle ludzie zainteresowali się.

W rezultacie przyznał w tym wywiadzie, że wpadł na pomysł Manifest około dekadę przed zniknięciem MH370. Okazuje się, że narracja była inspirowana raczej rodziną, bliskością [i] separacją niż tragicznym malezyjskim samolotem.

Jednak przed zniknięciem Lotu 370 nikt nie chciał robić show. Jednak, ponieważ prawdziwe wydarzenie uwiarygodniało pomysł na fabułę Rake'a, zapewniło mu niezbędny przyczółek, aby uzyskać akceptację dla jego programu. Bez niefortunnej utraty tego samolotu, Manifesters przegapiliby jeden ze swoich ulubionych koncertów, choć może się to wydawać smutne.

Ponadto Jeff Rake stwierdził w wywiadzie, że Lot 370 odgrywa istotną rolę w programie, nawet jeśli skonceptualizowałeś Manifest przed jego rzeczywistym wystąpieniem. Rake twierdzi, że wpadł na pomysł rodzinnej wycieczki do Wielkiego Kanionu, jednocześnie rozważając koncepcję unii przeciwko separacji. Próbował bezskutecznie proponować tę koncepcję różnym sieciom. Kiedy samolot malezyjskich linii lotniczych zniknął, jego teoria stała się nieco bardziej realna. Rake twierdzi, że na tle malezyjskich linii lotniczych ludzie byli zainteresowani wprowadzeniem Manifestu w życie.

Chociaż pomysł na serię nie zrodził się wraz z zaginionym malezyjskim samolotem, wydaje się, że seria weszła w fazę rozwoju po części w wyniku prawdziwej tragedii, która sprawiła, że ​​opowieść była bardziej istotna niż wcześniej. Chociaż liczne tajemnice w Manifeście są fikcyjne, sposób, w jaki zniknięcie samolotu urzekło widzów w programie, mógł być zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami.

ZWIĄZANE Z : Czy Jeepers Creepers są prawdziwe? ten Prawdziwa historia za filmami !

Co się stało z lotem 370 Malaysia Airlines?

Lot 370 Malaysia Airlines zniknął 8 marca 2014 roku, w drodze z Kuala Lumpur do Pekinu, przewożąc 227 pasażerów i 12 członków załogi. Najib Razak, były premier Malezji, powiedział, że podróż samolotu zakończyła się gdzieś na Oceanie Indyjskim, ale nie podał żadnych wyjaśnień.

Pomimo odkrycia wraku, który prawdopodobnie pochodzi z katastrofy, wielu krytyków kwestionowało oficjalne oświadczenia i stawiano różne hipotezy dotyczące zniknięcia. Odrzutowiec zniknął w drodze do Chin z malezyjskiego lotniska i szokująco nigdy nie został zlokalizowany.

Wiele narodów współpracowało przy operacjach poszukiwawczo-ratowniczych, ale nic z nich nie wyszło. Chociaż później odkryto kilka fragmentów potencjalnego wraku, prawdziwy los lotu 370 pozostaje tajemnicą, pomimo hipotez ekspertów na temat tego, co mogło się wydarzyć.

Poszukiwania lotu 370, które nastąpiły, koncentrowały się najpierw na Zatoce Tajlandzkiej, gdzie leciał odrzutowiec w momencie utraty kontaktu radarowego. Po ujawnieniu, że dwóch pasażerów korzystało ze skradzionych paszportów, śledczy zbadali potencjalny udział terrorystów w zniknięciu samolotu; jednak ten pomysł, przynajmniej w odniesieniu do dwóch osób, został szybko wykluczony. (Pasażerowie na pokładzie lotu 370 pochodzili z 15 różnych krajów, z czego ponad połowa pochodziła z Chin, a trzech ze Stanów Zjednoczonych).

Następnie, 15 marca, śledczy stwierdzili, że sygnały satelitarne sugerowały, że lot 370 nagle zboczył z zamierzonej trasy i poleciał na zachód nad Oceanem Indyjskim, działając niezależnie przez co najmniej pięć godzin. Premier Malezji oświadczył 24 marca, że ​​lot prawdopodobnie zaginął na Oceanie Indyjskim, bez żadnych ocalałych. W miarę postępu polowania na samolot, przy udziale ponad dwóch tuzinów krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, pytanie, w jaki sposób komercyjny samolot pasażerski może zniknąć bez śladu, wzbudziło zainteresowanie globalnych mediów.

W czerwcu 2014 roku australijscy śledczy stwierdzili, że nagrania radarowe wskazywały Lot 370 prawdopodobnie latał na autopilocie przez wiele godzin, zanim skończyło mu się paliwo i rozbił się na południowym Oceanie Indyjskim. Urzędnicy nie spekulowali publicznie, kto lub dlaczego został włączony do autopilota po tym, jak zboczył z kursu, jednak sugerowali, że załoga i pasażerowie mogli być nieprzytomni z powodu niedotlenienia lub niedotlenienia tuż przed katastrofą. Urzędnicy nie próbowali wyjaśnić, co mogło spowodować niedobór tlenu.

Tymczasem niektórzy urzędnicy spekulowali, że jeden z pilotów lotu 370 mógł celowo wlecieć samolotem na Ocean Indyjski w misji samobójczej, chociaż nie było przekonujących dowodów na poparcie tej hipotezy.

Według stron spiskowych oficjalne wyjaśnienie, że odrzutowiec wpadł do Oceanu Indyjskiego, jest przezroczystą przykrywką. Zauważają, że Boeingowi 777 brakuje wytrzymałości konstrukcyjnej niezbędnej do wytrzymania zderzenia z wodą, porównując go do zderzenia z betonową ścianą z końcową prędkością. Twierdzą, że gdyby lot 370 zderzył się z oceanem, rozpadłby się na dziesiątki tysięcy fragmentów, z których wiele unosi się na wodzie (takich jak poduszki do siedzenia) i wyrzuciłoby je na wybrzeża lub zostałyby łatwo odkryte przez poszukiwania załogi.

Sunstein, który obszernie pisał na ten temat, stwierdził w wywiadzie dla The Wall Street Journal z marca 2014 r., że teorie spiskowe, ogólnie rzecz biorąc, są często tworzone z okropnych i tragicznych wydarzeń, które sprawiają, że ludzie są wściekli, przestraszeni i szukają cel. Krytyka ta osłabła w latach po zniknięciu samolotu, kiedy zidentyfikowano wiele elementów samolotu.

W 2015 i 2016 roku wrak samolotu pojawił się na zachodnim Oceanie Indyjskim, ale miejsce pobytu lotu 370 pozostaje nieznane.

ZWIĄZANE Z : 30 najlepszych programów, takich jak przestępcze umysły

Jak wypada porównanie programu telewizyjnego z historią z życia wziętą?

Chociaż seriale telewizyjne często przedstawiają wydarzenia z życia wzięte, wiele z tych programów jest tak daleko oderwanych od rzeczywistości. Filmy i telewizja są utworami fikcji, ponieważ są napisane jako zabawne, intrygujące, a czasami edukacyjne. Wszystkie historie można opowiedzieć tylko zaczynając, a potem przestając je opowiadać. Jednak w rzeczywistości nic się nie zaczyna ani nie kończy.

Tak więc opowieści są z natury sztuczne, ponieważ wybierają, co pominąć, a co uwzględnić. Istnieje proces wyboru znaczenia — zwykle niezmiennie twierdzenie, że rzeczy są powiązane przyczynowo.

W rzeczywistości życie rzadko jest tak uporządkowane. Mogą zdarzyć się znaczące wydarzenia dla tych, którzy są ich świadkami, ale życie toczy się przed nimi i po nich. Większość życia jest niezręczna i bezcelowa, a problemy, z którymi się stykamy, rzadko mają jasne rozwiązania.

Zarówno seriale telewizyjne, jak i filmy fabularne mają większy cel. Tym celem jest stworzenie wciągającej narracji. Chociaż istnieje kilka wątków do odkrycia w prawdziwym życiu, życie jest zasadniczo przypadkowe. Nie ma oczywistej ścieżki; są żmudne czynności i nieistotne elementy.

Ponieważ przyczynowość jest wielką niewiadomą w życiu człowieka — nigdy nie możemy być pewni przyczyny czegokolwiek — filmy dostarczają nam kotwicy, wyjaśniając, dlaczego pewne zdarzenia mają miejsce. Filmy i programy telewizyjne istnieją po to, by unicestwić przyziemność i wzmocnić dramaturgię. Są po to, aby zademonstrować, jak wygląda życie w jego najbardziej ekstremalnych warunkach, w nadziei, że będziemy mogli lepiej zrozumieć siebie i naszą planetę.

O Nas

Aktualności Kinowe, Seria, Komiksy, Anime, Gry